Зошто Северна Кореја го промени Уставот, со кој Ким Џонг Ун стана претседател на државата?

Северна Кореја донесе нов устав во кој официјално го именуваше Ким Џонг Ун како шеф на државата и главен командант на севернокорејската армија.

Според аналитичарите, постои можност целта на новиот устав на Северна Кореја да е дел од подготовките за мировен договор со САД, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“.

Северна Кореја долго повикуваше на мировен договор со Соединетите Американски Држави за да се нормализираат односите помеѓу овие две земји и да се стави крај на технички војната која се води и трае од завршувањето на Корејската војна. Имено, по завршувањето на Корејската војна во 1953-та година, беше потпишано примирје, но не и мировен договор.

Во новиот устав кој го објавија севернокорејските државни медиуми е е наведено дека Ким е претседавач на Комисијата за државни работи, највисоко управно тело воспоставено во 2016-та година, како и врховен претставник на корејскиот народ, што значи и шеф на државата и главен командант.

Прочитајте и...  Грција ќе ги покрива трошоците за карантин од Ковид-19 на туристите

Во претходниот устав, Ким беше означен како „врховен лидер“ кој што има команда над сите воени сили на Северна Кореја.

Прочитај повеќе

Протести ширум светот поради убиството на Џорџ Флојд (ФОТО)

Слободен печат

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Слободен печат

Таравари смета дека членовите на Комисијата за заразни болести потпаднале под влијание на политиката

Слободен печат

Путин го одложи референдумот за промена на Уставот

Слободен печат

Пет штипски конфекции се затвораат, се врши масовно тестирање на работниците

Слободен печат

Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Двојно убиство и самоубиство го потресе југот на Србија, Сурдулица завиена во црно

МИА Агенција

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција

Можно воведување карантин во некои општини

Слободен печат

Украдените телефони за време на протестите се бескорисни, „Епл” ги блокираше

МИА Агенција

Чулев: Политиката и партиските интереси повторно се поважни од здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат