Ким Џонг Ун му го честиташе Денот на ослободувањето на јужноафриканскиот претседател

epa08374708 A photo released by the official North Korean Central News Agency (KCNA) shows North Korean leader Kim Jong Un attending a politburo meeting of the ruling Workers' Party of Korea in Pyongyang, North Korea, 11 April 2020. South Korea and China have played down speculation that Kim Jong-un is seriously ill, after a Seoul-based website reported that the North Korean leader had undergone heart surgery, it was reported 21 April 2020. EPA-EFE/KCNA EDITORIAL USE ONLY EDITORIAL USE ONLY

Си Ен Ен ја пренесува веста на агенцијата КЦНА и наведува дека нема начини да се провери дали писмото е автентично.

По информациите во одредени светски медиуми дека лидерот на Северна Кореа Кин Џонг Ун имал кардиоваскуларна операција и по неа останал во „вегетативна состојба“, медиумите во Северна Кореа продолжуваат да објавуваат соопштенија за активностите на Ким Џонг Ун.

Агенцијата КЦНА објави дека Ким денеска испратил телеграма со честитки до јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоси по повод Денот на ослободување.

  • Во пресрет на Денот на ослободувањето, значајниот национален празник на народот во вашата земја, сакам срдечно да ви честитам, Вам и на вашата влада и народ во име на Демократската Народна Република Кореа и корејскиот народ, стои во честитката.

Ким на пријателскиот народ во Јужна Африка му посака повеќе успех во напорите да го промовира националното единство и да оствари уште поголем општествено – економски напредок.

Во пораката исто така е изразено уверување дека традиционалните односи на пријателство и соработка меѓу двете земји постојано ќе јакнат, наведува агенцијата КЦНА.

Си Ен Ен ја пренесува веста на агенцијата КЦНА и наведува дека нема начини да се провери дали писмото е автентично.

Информациите за смртта на Ким Џонг Ун предизвикаа паника во Северна Кореја – продавниците испразнети

 

Видео на денот