Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Според Центарот, терористите кои се кријат зад локалното население, користејќи ги како „жив штит“, им ги блокираат на сириските граѓани сите излегувања кон контролните точки „Ел Хадер“ во Алепо, „Абу ал Духур“ во Идлиб и „Хабит“ во Хама.

Турција во последните неколку недели префрли многу воена опрема и муниција во зоната на деескалација на Идлиб во Сирија, се вели во соопштението на рускиот Центар за помирување на воените сили во Сирија.

Шефот на центарот, Олег Журављов, прецизираше дека сите големи транспортни артерии на северот на провинцијата Идлиб функционираат нормално во последните неколку недели, што и овозможи на Турција, од својата територија, во зоната на деескалација да префрли километарски воен конвој, со воена опрема и муниција.

Тој се осврна и на веста дека стотици илјади цивили биле „придружувани“ од зоната на деескалација до сириско-турската граница, како резултат на воените судири меѓу терористите и силите на сириската влада.

– Нема фотографии или видеа, ниту други докази кои би ја потврдиле веста дека „околу еден милион“ бегалци од зоната на деескалација во Идлиб се движат кон сириско-турската граница – се вели во соопштението.

Прочитајте и...  Нови петмина заразени и еден починат од коронавирусот денеска во Косово

Според Центарот, терористите кои се кријат зад локалното население, користејќи ги како „жив штит“, им ги блокираат на сириските граѓани сите излегувања кон контролните точки „Ел Хадер“ во Алепо, „Абу ал Духур“ во Идлиб и „Хабит“ во Хама.

Рускиот центар за помирување ја повикува Турција да ги преземе сите неопходни мерки за да обезбеди жителите на источните и јужните области на покраината Идлиб безбедно да преминат во области под контрола на Сирија.

Прочитај повеќе

ВМРО – ДПМНЕ предлага нови мерки за решавање на проблемот со угостителите

Слободен печат

Одложен најважниот настан на хрватското претседателство со ЕУ

Препораки од Владата за однесување на вработените во производните капацитети

Слободен печат

Вкупно 25 проценти од заразените со Ковид-19 во Романија се здравствени работници

Горан Наумовски

Без јасен договор за Иран состанокот со ОПЕК+ е бесцелен

Слободен печат

Во Њујорк дневно дома умираат и по 200 луѓе кои не се регистрираат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Словенија потврдени 36 новозаразени со коронавирусот

Еден случај од Крушено, четири новозаболени во Прилеп

Слободен печат

Зошто Афроамериканците се повеќе погодени од коронавирусот?

Слободен печат

Дополнителни 30 дена притвор за насилниците од Штип

Слободен печат

Владата ја усвои мерката за посебен режим за движење на лицата со попреченост

Слободен печат

Се урна мост во Италија, повреден е возач на камион