Киев тврди дека Русија распоредува ракетни системи „Искендер“ во Белорусија

буква з симбол русија z
Симболот „Z“ првично беше забележан на руските тенкови и други воени возила кои влегуваа во Украина, но некои брзо го прифатија како знак на поддршка за руската инвазија на Украина / Фото: Danil Aikin / TASS / Profimedia

Руската армија подготвува нови ракетни напади врз Украина и тоа од мобилни лансирни рампи во Белорусија, тврди Генералштабот на украинската армија, јави ДПА.

Украинската Служба за воено разузнавање тврди дека ракетни лансирни рампи од типот „Искендер” се распредени во близина на Калинавичи, во југоисточна Белорусија.

Тврдењата на Киев не се потврдени од независни извори, додава ДПА.

„Искендер” е мобилен ракетен систем способен да лансира балистички ракети со краток дострел и крстосувачки ракети. Експертите забележуваат дека проектилите после лансирањето исфрлаат т.н. „мамки” за да ги збунат радарите или системите за противвоздуишна одбрана.

Видео на денот