Киев и Баку ветија мир додека тензијата со Москва и понатаму расте

Средбата на Алиев и Зеленски/ Фото EPA-EFE/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Лидерите на Украина и на Азербејџан денеска изјавија дека поддржуваат територијален интегритет и желба заеднички да се спротивстават на заедничката закана во регионите на Црното и Каспиското Море во услови на зголемени тензии во регионот, јавува Ројтерс.

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев пристигна во Киев за време на ескалацијата на тензиите на украинско-руската граница и масовниот сајбер напад на веб-страницата на украинската влада.

Пријателствата меѓу двете земји се соочија со воени закани на нивните граници во последните месеци.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничка прес-конференција рече дека e потпишаната заедничка декларација со која „сака да обезбеди мир и стабилност во и надвор од регионот на Црното Море и Каспиското Море“.

Видео на денот