Киелце го издржа налетот на ПСЖ и оди во Келн

Екипата на Киелце е третата екипа која ќе игра на завршниот турнир на Лигата на шампионите  во Келн откако успеа да го издржи налетот на ПСЖ кој важеше за главен фаворит за титулата. Францускиот тим победи со 35:26, но триумфот од 10 голови во првиот натпревар, го однесе Киелце во Келн.

Ракометарите на ПСЖ на полувремето имаа ветувачки седум голови предност (18:11) и фуриозно тргнаа во вториот дел за да ја анулираат негативата од првиот натпревар. „Светците“ благодарение на двата гола на Микел Хансен дојдоа по посакуваната предност (32:21) во последните 10 минути од средбата. При 34:23, Алекс Душебаен постигна гол, а притоа изнуди и исклучување од Хансен, кое беше трето за него по што доби црвен картон.

Прочитајте и...  Срамно: Го отвориле ковчегот за да се сликаат со телото на Марадона

Потоа Агинагалде постигна гол со кој го донесе Киелце на минус девет, на три минути до крајот, со што го доведе ПСЖ во позиција да мора да победи со 11 голови разлика.

Притисокот ги принуди „светците“ на грешки, промашија во следните два напади, подарок кој Киелце знаеше да го искористи и да обезбеди пласман на фајнал фор турнирот во Келн.
На крајот залудна беше одличната игра на Ремили кој постигна дури 12 голови, додека кај Киелце најпрецизен беше поранешниот вардарец, Лука Циндриќ со шест голови.

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian