Кичевчанец заработи пријава, креирал лажен профил и објавувал експлицитни фотографии

Фејсбук
Социјалната мрежа Фејсбук / Фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 36 годишен жител од село Мамудовци, Кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.

„Тој на 29.05.2022, пријавениот злоупотребил лични фотографии на женско лице од Гостивар и на социјалната мрежа Фејсбук креирал лажен профил, а потоа поставил лични податоци, нејзина фотографија и две фотографии со експлицитна содржина„ соопштија од МВР.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот