-1 C
Скопје

Ќерката на Пол Макартни снима документарен филм за студиото на „Ејби Роуд“

Ќерката на Пол Макартни, Мери, режира документарен филм за најпознатото тонско студио во Лондон на  „Ејби Роуд“(Abbey Road), во кое Битлси, Пинк Флојд и Арета Френклин ги снимиле своите песни.

Филмот, насловен „Ако овие sидови би можеле да пеат“(If These Walls Could Sing), ќе има интервјуа со ѕвездите и ќе ја документира историјата на студиото, кое ја одбележува 90-годишнината од постоењето.

„Некои од моите најрани спомени од детството се од времето кога бев на „Abbey Road“, рече Мери.

„Abbey Road“ беше само една обична улица пред лондонското студио, тогаш сопственост на ЕМИ.

„Долго време сакав да ја раскажам приказната за тоа историско место и не можев да најдам подобар тим за соработка од Џон и студиото „Меркјури“ за да се постигне оваа креативна амбиција“, додаде таа.

Прочитајте и...  Мараја Кери, по нејзината сестра доби тужба и од братот: Нејзините мемоари му нанеле душевна болка

Продуцент на филмот е оскаровецот Џон Батсек.

„Битлси“ го снимија својот претпоследен албум во тоа студио и го нарекоа „Abbey Road“. На насловната на култниот албум, познатиот квартет од Ливерпул ја преминува „зебрата“ пред студиото.

Педесетгодишнината од албумот беше одбележана во 2019 година со излегувањето на неговото специјално издание „Abbey Road Anniversary Edition“.

Поврзани вести

Исповед на Холи Медисон, поранешна зајачица на „Плејбој“: Му бевме бели робинки на Хју Хефнер

Слободен Печат

Ева Мендес призна дека поради мајчинството го занемарила изгледот

Слободен печат

Предности на сокот од јаболка: Поволно делува при проблеми со црниот дроб и бешиката

Слободен печат

ФОТО | Моќниот Корлеоне го стасале годините: Ал Пачино низ улиците на Беверли Хилс едвај препознатлив

Слободен печат

Заштедете време: Еве зошто кујната секогаш ви е полна со валкани садови

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | Вистинската љубов е уште посилна во тешките времиња: Прекрасни фотографии од венчавката на двајца бездомници

Слободен печат

Остави Коментар