Ќерката на Македонецот кој си ја уби сопругата во Австралија продолжува да го поддржува својот татко

Помина речиси една година откако 55-годишниот Македонец Борче Ристевски (55) во Австралија го призна убиството на својата сопруга Карен на 29 јуни 2016 година. Настанот се случи на педесетина километри од националниот парк Маунт Мадесон, во северен Мелубрн, кадешто остатоците од нејзиното тело беа пронајдени дури осум месеци подоцна.

Во интервју за телевизиската емисија „60 минути“, нивната ќерка Сара Ристевски рече дека нејзиниот татко жали за настаните кои се случиле, дека сега го сака и ќе продолжи да го сака кога ќе излезе од затвор.

– Не сакам луѓето да велат дека мојот татко не ја сакаше мајка ми или дека не се грижеше. Луѓето не ја гледаат болката што јас ја гледам кога одам да го посетам. Тој многу жали за сѐ што се случи – рече ќерката Сара.

Прочитајте и...  Јужна Кореја постигна стапка од 50 отсто излекувани пациенти од коронавирус

Таа останува да го поддржува својот татко, поради тоа како што вели, тој ѝ е единствен преостанат родител.

Ристевски првично беше осуден на девет години затвор, за казната потоа да биде продолжена на 13 години.

Aвстралиските медиуми откриваат и дека за ова интервју Ристевски добила 250 илјади доалри.

Прочитај повеќе

СзС: Изјавата на Вучиќ за 24 часовен карантин може да предизвика паника

МИА Агенција

Градоначалникот на Њујорк до федералната Влада: Недела е денот Д, испраќајте помош

МИА Агенција

Лука (19) починал од коронавирус, лекарот во Лондон му рекол да не се грижи: „Имаш само засилен грип“

Слободен печат

Филипче: Почината пациентка од Струга немала коронавирус, но сепак е назначен нов директор

Слободен печат

Бројот на жртвите од Ковид-19 во Грција се зголеми на 43 лица

МИА Агенција

Австралија тестира БСЖ вакцина против коронавирусот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германија планира апликација за следење зараза од Ковид-19

МИА Агенција

Македонија влезе во најмоќниот сојуз на светот

Слободен печат

ВО ЖИВО: Министерот за здравство, Венко Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот

Слободен печат

Јужна Кореја постигна стапка од 50 отсто излекувани пациенти од коронавирус

Слободен печат

Во њујоршки Централ парк ќе никне монтажна болница за болени од коронавирус

МИА Агенција

Салата во која требаше да се одржи Евросонг станува болница

МИА Агенција