Кенин со пресврт до титулата на „Австралија опен“! (ВИДЕО)

Од понеделник 21-годишната Кенин ќе биде седма тенисерка на светот, вкупно нејзин четврти трофеј во професионалната кариера.

Софија Кенин денеска во големото финале во женска конкуренција на првиот грен слем турнир сезонава во Мелбурн со резултат 2:1 по сетови 4:6, 6:2 и 6:2 ја совлада Гарбиње Мугуруза.

Младата американска тенисерка беше подобра од шпанската натпреварувачка, и на тој начин се промовираше и во најмладата шампионка на „Австралија опен“ уште од Марија Шарапова во 2008 година.

Од понеделник 21-годишната Кенин ќе биде седма тенисерка на светот, за нејзе ова е вкупно четврта титула после триумфот над поранешната прворангирана на ВТА листата.

Мугуруза го претрпе вториот пораз во своето четврто грен слем финале, претходно ги освои „Ролан Гарос“ и „Вимблдон“.

Да додадеме уште дека машкото финале ќе се игра в недела од 09.30 часот по македонско време помеѓу Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим.

Прочитајте и...  На терените на US Open во Њујорк се подига привремена болница

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат