Кенија започнува со изградба на нуклеарна централа во 2027 година

epa08780446 An exterior view of a part of the Nuclear power plant of energy company RWE in Biblis, Germany, 28 October 2020. According to the media reports, a planned transport of nuclear material from the Sellafield nuclear site in the UK to the German Biblis nuclear power plant will take place in November 2020. EPA-EFE/RONALD WITTEK

Кенија ќе почне да ја гради својата прва нуклеарна централа во 2027 година, јавува Анадолија. Според Бизнис Дејли, шефот на Кениската агенција за нуклеарна енергија, Јустус Вабујабо, изјавил дека се забрзани подготовките за тендерот за изградба на нуклеарна централа во регионот Килифи. Тој додаде дека планираат да започнат со изградба на комплексот во 2027 година.

За реализација на проектот од шест до 10 години Вабујабо истакна дека ќе бидат потребни шест до 10 години за спроведување на проектот. Објектот, кој по завршувањето ќе има капацитет од околу 1.000 мегавати, се планира да ги задоволи потребите на жителите на Кенија.

Во 2021 година, Меѓународната агенција за атомска енергија и даде дозвола на Кенија да започне инфраструктурна работа за нуклеарна централа, информира Политика рс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот