ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Причини поради кои Венеција се повеќе тоне (ФОТО+ВИДЕО)

Големите поплави во Венеција доведоа до рекорден раст на нивото на морето се до 187 сантиметри.

Плимата од 140 сантиметри и повеќе, која во Италија се вика уште и „аква алта“, најчесто се забележува во текот на зимата кога се регистрирани силни бури на Медитеранот.

Фото: EPA/ Andrea Merola

Оваа историска поплава, која поплавила околу 80 отсто од градот, делумно е последица на невообичаено силно невреме во централното Тиренско море.

Вашингтон пост објаснува дека силниот ветар, кој исто така бил регистриран, уште се нарекува „Sirocco“, а всушност станува збор за истиот ветар која во Хрватска, на пример, се нарекува „југо“, како и тоа дека дува од север на Африка преку Медитеранот, за на крај да достигне до Јадранското море.

Прочитајте и...  Извештај на ИЈЗ: Расте бројот на оздравени и се намалува на новозаболени и починати лица

Бидејќи јадранското море е издолжено  и релативно тесно, неговиот облик може да ги заjакне осцилациите на нивото на морето од една страна на морето кон друга.

Ветровите можат да доведат до тоа да го „однесат“ морето на северозапад, токму каде што е сместена Венеција.

Како ветерот ја сппречува водата да се врати од северозападниот дел на Јадран, така во Венеција доаѓа до многу повисоки плими во однос на другите делови од Медитеранот.

Порано, плимите доволно високи да поплават град, биле релативно ретки, секои 20 или 30 години. Сега, меѓутоа, тие се случуваат почесто, секои пет години или пак во уште помали интервали.

Од 10-те најлоши плими во историјата на Венеција, дури пет се случиле во последните две децении, а последната од петте најлоши се случила минатата година.

Прочитајте и...  Шекеринска од Центар Жупа: Инвестициите во инфраструктурата го подобруваат квалитетот на живот на граѓаните
Фото: EPA/ Andrea Merola

Јасно е дека  невремето во значителна мерка беше причина за најновите поплави. Но, овие поплави со текот на времето стануваат се поразорни и поголеми, како што ширум светот започнува да се зголемува нивото на морето како резултат на глобалното затоплување предизвикано од човекот.

Венеција, исто така, е град изграден на само неколку сантиметри над морското ниво, а истовремено со текот на времето полека и тони, што растот на морето го прави уште полоша и поопасна закана.

Фото: EPA/ Andrea Merola

– Ова е верна илустрација на она што во иднина ќе им се случува на повеќето крајбрежни подрачја – рекол Мајкл Опенхајмер, еден од авторите на најновиот извештај за климатски промени, инаку професор на Универзитет во Принстон.

Прочитајте и...  Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Тој додал дека поплавите во Венеција денеска се последица на комбинација од град кој тоне и раст на нивото на морето, но дека крајбрежните градови ширум светот веќе околу 2050 година ќе доживуваат редовни поплави предизвикани поради положбата, но и поради растот на нивото на морето.

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат