1 C
Скопје

Ќе се зголеми бројот на луѓе кои ќе добиваат пари од државата за струја

Регулаторната комисија за енергетика до Министерството за економија и до други надлежни институции доставила предлог за зголемување на опфатот на ранливите категории на граѓани кои се соочуваат со енергетската сиромаштија.

– Сега, тоа се само луѓето кои добиваат социјална помош. На нив им следува и помош од државата за сметки за електрична енергија. Сметаме дека е многу важно да се зголеми нивниот опфат и да се направи една база на податоци со ранливи граѓани кои не се во можност да ги платат своите сметки. Ние дадовме некои предлози, но за тоа ќе разговара работна група и треба да се најде конечно решение – рече претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски, на дебатата „Визија за енергетска транзиција 2040“.

Прочитајте и...  Србија го скрати работното време на кафулињата и трговските центри

Тој објасни дека ова треба да се направи и за да се стабилизира ликвидноста на државните енергетски компании ЕСМ и МЕПСО.

– Затоа, предлагаме парите од државата за енергетска сиромаштија за секој поединец директно да се плаќат на универзалниот снабдувач со електрична енергија –  рече Бислимоски.

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар