Ќе се објавува оглас за избор на заменик ревизор

Речиси две години по објавувањето на огласот за избор на државен ревизор во постапка што сè уште не е успешно завршена, ќе се објавува оглас за избор на заменик ревизор, пренесе телевизија „Телма“.

Ваква предлог одлука потпишаа координаторите на најголемите владеачки партии СДСМ и ДУИ, Јован Митрески и Ејуп Алими, откако пред еден месец му заврши мандатот на заменикот, Насер Адеми

Одлуката ќе се најде пред пратениците на првата наредна седница, а по нејзиното изгласување и објавување, почнува одбројувањето на 15-те дена за пријавување на економисти и правници без партиска припадност со најмалку седумгодишно искуство и солидно познавање англиски јазик.

Под исти услови, во декември 2017-та беше огласена позицијата државен ревизор.

Прочитајте и...  Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Државниот завод за ревизија е речиси две години е без главен ревизор, а мандатот на вршителот на должноста истече на 5 октомври годинава.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција