Ќе се направи соодветен поплочен пристап до спомен-плочата на Мајка Тереза, потврди Шилегов

Ќе направиме соодветен пристап до спомен обележјето на Мајка Тереза во текот на денешниот ден, и со тоа ќе излеземе во пресрет и на барањета на Здруженијата за заштита на ликот и делото на Мајка Тереза да имаат непречен поплочен пристап до спомен обележјето, истакна денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Прашан за плочките кои беа поставени на место на плоштадот кај зелениот парк, а потоа истите се повлечени, Шилегов одговори дека станува збор за расходована опрема, и не претставува трошење на јавни пари во приватен имот.

-Со службите во Градот констатиравме дека нема употреба на јавни средства ако расходована опрема која што била на плоштадот, а која што била извадена и се наоѓа во магацините на „Улици и патишта”, и се води како расходована не претставува трошење на јавни пари во приватен имот. Одлучивме дека можеме по основ на тоа, имајќи предвид дека тоа не се потрошени јавни пари, да направиме соодветен пристап до спомен обележјето каде се наоѓа куќата на Мајка Тереза, и така како што би требало да изгледа, во текот на денешниот ден ќе биде поставено, рече Шилегов.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Според него, поважно е прашањето, како се дозволило некој да го продаде плоштадот на Град Скопје, односно локацијата каде што се наоѓа спомен плочата на Мајка Тереза.

-Некој се обидува да спинува со ширење на лажни информации или дезинформации за спомен обележјото на Мајка Тереза, а клучно прашање е што е тоа што требаше да постои на местото каде што е сега тревникот. Таму требаше да постои зграда над 20 метри и за мене тоа е клучно прашање. Ако се дозволело да се изгради 20-метарска висока зграда која што е како ивицата на тревникот, тука завршува објектот, скалите требаше да бидат накај фонтаната, на која скала тогаш ќе ја поставија плочата, рече Шилегов

Во понеделник тој додаде дека по барање на Јавното обвинителство за организиран криминал започната е постапка затоа што, како што рече, продажбата на парцелата на спомен обележјето на Мајка Тереза е спорна.

Прочитајте и...  Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Прашан што се случува со булеварот „Цветан Димов” и ќе се преземе ли нешто за возачите кои паркираат автомобили каде не е дозволен, Шилегов одговори дека Министерството за внатрешни работи, да почне со патролите на сообраќајната полиција, а недозволеното или екстремното непочитување на сообраќајните процеси да биде санкционирано.

-Оваа градска администрација откако јас сум градоначалник како никогаш до сега има инвестирано во северниот дел на градот или таканаречената лева страна на Вардар со што и фактички како човек праќам порака дека за мене сите луѓе се исти без оглед на кој дел од градот живеат. За жал во минатото не било водено доволно сметка за изградба на инфраструктура токму во Чаир. За жал кога се носеле ако воопшто биле носени или се реализирале ако воопшто биле реализирани плановите, не била предвидена соодветна сообраќајница со капацитет да може да одговори на потребите на граѓаните од општина Чаир или Бутел 1, 2 и тие некако беа дискомуницирано од Градот.

Прочитајте и...  Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Шилегов додаде дека тој како градоначалник побарал Градот да добие комунална полиција за да може токму Градот да ја преземе одговорноста за сообраќајот, регулирањето, несоодветното паркирање, застанување..

-Она што Градот не може да го направи е да ја работи работата на полицијата. Гледајќи ги аномалиите на системот јас како градоначалник во минатото имам побарано Градот да добие и комунална полиција со цел ние да ја преземем одговорноста за сообраќајот, регулирањето, несоодветното паркирање, застанување..Јас можам само да апелирам до Министерството за внатрешни работи, замолувам бидејќи не можам да наредам да патролите на сообраќајната полиција на неколку три или четири невралгични точки ние имаме кои ги имаме во нашиот град, недозволеното или екстремното непочитување на сообраќајните процеси да биде санкционирано. Апелирам полицијата да почне да си ја врши работата во Град Скопје, рече Шилегов.

Прочитај повеќе

Трамп: Запревме масовни убиства меѓу Србија и Косово (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Четири лица починаа од ковид-19, нови 178 лица се заразени

Маријана Митровска

Идентификувани 16 навивачи кои скандираа „мртов шиптар, добар шиптар“, повикани се на рапсит во станица

Рохани: Америка ќе се соочи со сигурен пораз поради својот потег со санкциите кон Иран

Шпанците не сакаат повторно во карантин, им забрануваат и пристап до паркови (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат