Ќе останете со отворена уста: Измијте ги јагодите со солена вода и погледнете што ќе се случи! (ФОТО)

Пристигна сезоната на јагоди, омиленото овошје на многумина, но по овие фотографии, можеби ќе посакате да најдете нов фаворит помеѓу овошките.

Имено, се верува дека добро е да се измијат јагодите во солена вода, бидејќи во нив живеат разни пајаци и многу ситни инсекти. Како и повеќето од нас, новинарката Криста Торес досега ги миела само во вода, па одлучила да се увери дали има вистина во тоа.

Наполнила сад со вода на собна температура и оцет во размер 4 спрема 1 и малку сол. Ги ставила јагодите во тој раствор и ги оставила така да отстојат 5 минути.

Бели црвчиња

Иако не видела пајаци во водата, кога ги погледнала јагодите одблиску била ужасната, бидејќи од нив излегле мали бели бубачки, што личат на црви. Тврди дека ги видела на шест до осум јагоди од оние што ги ставила во садот.

Прочитајте и...  Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Според LiveStrong, измивањето на овошјето и зеленчукот со солена вода може да помогне во отстранувањето пестициди, а особено нечистотии и инсекти. Белите црвчиња што ги видела новинарката се потомци на оцетните мушички на плодот, еден вид вински мушички. Женките ги положуваат своите јајца во овошјата кои штотуку почнуваат да созреваат, особено во боровинки, јагоди и малини.

Всушност, научниците велат дека сите ние со години јадеме бубачки, само што никогаш не сме размислувале за тоа, ниту сме ги забележале.

Прочитај повеќе

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Меган Маркл, пред и потоа: Совршениот изглед на Меган Маркл е производ на бројни естетски корекции? (ФОТО)

Слободен Печат

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

Дневен хороскоп за 2 јуни: Ќе гледате на животот на поразличен начин и ќе ставите крај на проблем кој долго ве мачи

Слободен печат

Виц на денот – Притисок

Слободен печат

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат