Ќе ослабнете ли побргу со пилатес или со аеробик? Постојат разлики во ефикасноста на овие вежби за дефинирање на телото

Дебелината е еден од главните здравствени проблеми и предизвици на денешното општество, таа глобално е прифатена како важен променлив здравствен ризик фактор од хронични болести, како во развиените земји, така и во земјите во развој.

Но, како побргу би ослабнале?  Две најчесто применувани фитнес програми за девојки/жени се аеробикот и пилатес методите за вежбање.

Истражувањето направено на оваа тема ги покажало следниве резултати.

Во студијата биле вклучени 40 жени, на возраст од 38 до 45 години. Тие биле поделени во две еднакви групи од 20 учеснички, од кои во првата група се практикувале аеробни вежби три пати неделно, во траење од 60 минути, додека другата група на испитаници практикувала пилатес вежби двапати неделно во траење од 60 минути. Програмата била спроведена четири последователни месеци.

Прочитајте и...  Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Ќе издвоиме само еден параметар кој ни е на сите познат, тоа е индексот БМИ, и тој ќе ни даде индикација за успехот на овие два програма на вежби за намалување на телесната тежина.

Резултатите кои се добиени од истражувањето биле очекувани, било потврдено дека аеробикот има поголемо влијание врз намалувањето на телесната тежина од фитнес програмата пилатес.

Треба да се земе  во предвид и тоа дека пилатесот бил спроведуван два пати неделно, додека аеробикот се практикувал три пати неделно. Резултатите се следни :

Аеробик

1 Првото мерење на БМИ 26,7;

2 Второто мерење БМИ 20,6

Пилатес

1 Првото мерење на БМИ 26,3;

2 Второто мерење БМИ 22,7

– Постојат очигледни разлики во ефикасноста на двете програми, ние се насочивме само на намалувањето на телесната тежина кое покажа дека аеробикот  е во предност, но исто така мора да  констатираме дека со методот на пилатес вежбите е поефикасно зајакнувањето и обликувањето на мускулите, стомачните мускули и мускулите на долниот дел на грбот, се наведува во истражувањето.

Прочитајте и...  Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Сепак, најважно е да  почнете да вежбате, било која програма да ја одберете – ќе имате одредени резултати, изборот е голем и само ваш.

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат