ЌЕ МОЖЕ ЛИ ДА ИСПОРАЧУВА 130.000 БАРЕЛИ ДНЕВНО? Експлозија во најголемата сириска нафтена рафинерија

Сирискиот министер за енергетика, Али Ганем, објави дека вчера се случила голема експлозија во нафтената рафинерија Баниас во близина на медитеранскиот брег. Во несреќата загинал еден работник, додека еден човек е повреден, пренесе „advance.hr“.

Баниас е најголемата нафтена рафинеија во Сирија. Ганем наведува дека до експлозијата дошло за време на одредени поправки, што значи дека станува збор за индустриска несреќа, а не за некоја врста на напад. Телевизијата Икбарија пренесе дека до експлозијата дошло за време на заварување на еден резервоар.

Засега не е познато колку е општетена рафинеријата и дали тоа ќе влијае врз нејзиниот капацитет за испорачување над 130.000 барели нафта дневно.

Рафинеријата Баниас, заедно со рафинеријата Хомс, покрива значителен дел од сириските потреби за бензин и други производи од нафта. За време на граѓанската војна Сирија увезуваше нафта од Русија и Иран, но американските и сакнциите на ЕУ прилично го отежнаа тој процес.

Прочитајте и...  Во Куманово 12 новозаразени со ковид-19, од кои 10 се од Липково

Прочитај повеќе

ВО ЖИВO: Венко Филипче ќе ја соопшти одлуката за претстојниот викенд

Слободен печат

Пентагон распореди 1.600 американски војници во околината на Вашингтон

Слободен печат

Што позајми Илон Маск од Русите за да им создаде моќно летало на Американците

Слободен печат

Жерновски: Не очекувам Бугарија да не блокира за ЕУ

Слободен печат

Социјалните мрежи преплавени со сцени од полициска бруталност, ниту децата не се поштедени (ВИДЕО)

Слободен печат

До крајот на годината Велика Британија го напушта единствениот пазар на ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Трамп: Здравиот разум налага да се повика Путин на Самитот на Г7

Слободен печат

Критичарите со жестоки напади врз Трамп: Америка не е борбено поле, нашите сограѓани не се непријатели (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрадули: Велосипедизмот со себе носи социјални, економски и еколошки придобивки

Слободен печат

Осум минути се слушаше само дишње: Aмериканска детска телевизија ги поддржа протестите на необичен начин (ВИДЕО / АУДИО)

Слободен печат

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Слободен печат