Ќе изгледате барем една децeнија помлади: Оваа маска ја враќа еластичноста на кожата и ги брише брчките за еден месец

Секоја жена мора добро да го запамти овој рецепт. Од само 3 состојки ќе направите ефикасна маска која го враќа сјајот на кожата, еластичноста, ги тргнува брчките и го затегнува тонусот на кожата. Наместо да фрлате пари за скапи креми, пробајте ја оваа домашна варијанта.

Веднаш после првата примена ќе приметите разлика.

Еве што ви е потребно за подготовка:

– белки
– пола лажичка сок од лимон
– пола лажичка кокосово масло

Подготовка:

Сматете ги белките додека не се направи пена, а потоа додадете сок од лимон и кокосово масло, па продолжете да мешате додека не добиете хомогена смеса.

Маската може да се нанесува на лицето и на вратот, а најдобро е да се користи пред спиење. Оставете ја да делува 20 минути, а потоа измите ја со млака вода. Се препорачува користењето на оваа маска да е два пати неделно.

Прочитајте и...  11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Кокосовото масло одлично хидрира. Богато е со масни киселини благодарение на кои кожата е мазна. Содржи и витамин Е кој е одличен антиоксиданс и ја штити кожата од стареење и пропаѓање. Исто така, има SPF4, па донекаде штити и од сонцето. Пробивањето во кожата, го обновува колагенот кој е задолжен за младоликиот изглед.

Белките во себе содржат состојки кои се одлични за кожата, протеини кои кожата ја прават еластична и ја затегнуваат, ги регенерираат и го обновуваат растот на клетките. Содржи калиум кој ја хидрира кожата и ја изедначува бојата. Рибофлавин е состојка во белката која чисти од токсини и отстранува прљавштина и секакви видливи и невидливи нечистотии од нашето лице, додека магнезиумот во белките е задолжен нашата кожа да биде подмладена и да изгледа одлично.

Прочитај повеќе

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат