Казни за тројца од Ресен за непочитување на полицискиот час

Обвинителството на судот му предложи на сите обвинети да им изрече парични казни од по 100 дневни глоби, секоја од нив во вредност од по 20 евра.

Основното јавно обвинителство Ресен поднесе против три лица од Ресен предлози за издавање казнени налози за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”.

Обвинетите на 25 минатиот месец година, во Ресен, за време на пандемија прогласена од страна на Светската здравствена организација поради опасна заразна болест КОВИД – 19 не постапиле според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за нејзино сузбивање или спречување односно Одлуката за дополнување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија.

Обвинетите, соопштија денеска од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, биле затекнати од полициски службеници од ОВР Ресен, како се движат пеш и со возила по ул.„29-ти Ноември”, без притоа да поседуваат дозволи за движење.

Прочитајте и...  Тело на мртва жена најдено во стан во Велес, соседите пријавиле непријатна миризба

– За стореното, обвинителството на судот му предложи на сите обвинети да им изрече парични казни од по 100 дневни глоби, секоја од нив во вредност од по 20 евра во денарска противвредност, стои во соопштението.​

Прочитај повеќе

Охриѓанец затаил данок во висина од над два милиона денари

Слободен печат

Жител на Кочани нападнал малолетници и со метална цевка се заканувал на полицајци

Слободен печат

Две лица повредени во пожар во Визбегово (ФОТО)

Слободен печат

Тело на мртва жена најдено во стан во Велес, соседите пријавиле непријатна миризба

Слободен печат

Нападната полициска службеничка која извршувала службени задачи

Слободен печат

Штипјанец заврши во станица откако да нападнал својата сопруга

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Млад возач тешко повреден во сообраќајна несреќа

Дете од Скопје повредено во сообраќајка

Загина моторџија во Тетовско

Крвнички убиена жена од Шуто Оризари

Горан Наумовски

Поради долг тетовец нападат со вила

Слободен печат

Мајка и ќерка нападнати од лице вработено како обезбедување во Сити мол

Слободен печат