Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против 15 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Сите обвинети во одделни настани,  за време на полицискиот час биле затекнати како се движат пеш, со велосипеди или возила низ градот.  Со преземените дејствија тие не постапиле според прописите со кои се определуваат мерки за спречување и сузбивање на опасната болест COVID-19, односно не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија.

Обвинителството на Судот му предложи на обвинетите да им изрече парични казни во висина од по 100 дневни глоби, при што вредноста на секоја дневна глоба да биде определена на 10 евра во денарска противвредност.​

Прочитајте и...  Автомобил удрил во мопед, повреден малолетник

Прочитај повеќе

До темел изгоре куќа на старица од Крива Паланка

Слободен печат

Бремена жена во шести месец се породила сама дома, родила мртов плод

Слободен печат

Претепан лекар од Тетово!

Слободен печат

Скопјанец починал откако го каснало стршлен

Слободен печат

Жител од село Дорфулија настрада од гром

Слободен печат

Се запали куќа во Охрид, повреден 25-годишен охриѓанец

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Автомобил удрил во мопед, повреден малолетник

Во светиниколско загина овчар од удар на гром

Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август

Брачен пар од Добридол починале во ист ден

Слободен печат

Украдени милион евра од куќа во Нерези

Слободен печат

Сообраќајка кај кичевското село Колари, едно лице тешко повредено

Слободен печат