Казнети 99 возачи за непрописно паркирање

Четири лица се здобиле со лесни телесни повреди во три од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во пет сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Според податоците на СВР Скопје, од сообраќај полицијата исклучила шест возачи кои  управувале возило под дејство на алкохол, 15 возачи пред да се стекнат со право на управување моторни возила, тројца возачи почетници и 18 нерегистрирани возила.

За непрописно паркирање се издадени 99 казни, а со специјалното возило „пајак” се  подигнати 61 возило.

Казнети се и шест пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, четири возачи кои поминале крстосница на црвено светло, тројца возачи за неправилно престројување, тројца возачи за неправилно престигнување, двајца возачи за не користење заштитен шлем на вел со мотор, мопед и мотоцикл, седум возачи за не носење сигурносен појас за време на управување моторни возила и 30 возачи за користење мобилен телефон за време на управување моторни возила.

Прочитајте и...  Филипче: Не сум користел службено возило за никакви други цели освен за работните обврски во министерството

Прочитај повеќе

Старица пронајдена мртва во својата бања, телото предадено на обдукција

Слободен печат

Возило удрило во пешак и во два паркирани автомобили

Малолетник со автомобил излетал од патот, двајца тешко повредени

До темел изгоре куќа на старица од Крива Паланка

Слободен печат

Бремена жена во шести месец се породила сама дома, родила мртов плод

Слободен печат

Претепан лекар од Тетово!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопјанец починал откако го каснало стршлен

Слободен печат

Жител од село Дорфулија настрада од гром

Слободен печат

Се запали куќа во Охрид, повреден 25-годишен охриѓанец

Автомобил удрил во мопед, повреден малолетник

Во светиниколско загина овчар од удар на гром

Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август