Казнети 115 возачи за брзо возење на територијата на цела држава

Контрола на брзината на возење. / Фото; МВР

Во текот на вчерашниот ден во рамки на зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, санкционирани се 115 возачи.

Од МВР денеска информриаат дека од нив, девет возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 45 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 70 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, најавија од МВР и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Видео на денот