7 C
Скопје

Казната за неносење маска на аеродром во Западна Австралија е колку еднособен стан во Скопје

Секој што нема да носи маска на аеродром во Западна Австралија, ќе плати казна до 50.000 австралиски долари (32.000 евра), како дел од новите, драстични мерки за запирање на ширењето на мутираната, многу заразена варијанта на коронавирусот.

Минатата недела премиерите на австралиските држави се согласија дека носењето маски ќе биде задолжително на летовите низ Австралија.

Премиерот на Западна Австралија Марк Мекгован ги заостри мерките што ги договори со своите колеги премиери, велејќи дека маските во таа австралиска држава не се задолжителни само во авионите, туку и на аеродромите, објави „Дејли меил”.

Според податоците на популарниот онлајн огласник во Северна Македонија за оваа сума може да се купи нов стан од 43 квадратни метри во скопската населба Ѓорче Петров.

Прочитајте и...  МЗ: Епидемијата во земјата се стабилизација, затворени ковид-центрите на Очно и на Клиниката за уво, нос и грло

 

Поврзани вести

Поранешниот шеф на Службата за јавна безбедност: Во Србија се подготвуваше „бомба“ против претседателот Вучиќ, како онаа во Македонија!

И.И.

Мицкоски на средба со Петир: Спорот со Бугарија е последица на нестабилната политика на Заев

Слободен печат

Николовски: После 19 години создадени се нормативни услови да се реализира попис

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со директорот на Агенцијата за примена на јазикот

Слободен печат

Грција очекува дополнително зајакнување на грчко-американските односи со новата администрација на САД

Слободен печат

Африка погодена од втор посмртоносен бран на ковид-19

И.И.

Остави Коментар