Казната е 135 евра: Глоба за речиси 6.000 Французи за прекршување на „полициски час“ во викендот

Речиси 6.000 казни се регистрирани во првиот ден од продолжениот полициски час во Франција што беше воведен во обид да се контролира пандемијата на ковид-19. Ова го објави телевизискиот канал БФМ, повикувајќи се на податоци на Министерството за внатрешни работи.

Во саботата, 5.900 лица беа казнети за непочитување на мерката, соопшти Министерството за внатрешни работи, потсетувајќи дека финансиската казна за кршење на правилата донесени во Франција во врска со пандемијата е 135 евра.

Од завчера во Франција е во сила полициски час од 18 часот, наместо од 20 часот, како што беше случај во рамки на построгите мерки во борбата против коронавирусот.

Мерката, спроведена во 25 од 96 департмани, сега се однесува на целиот континентален дел на земјата. Вечерниот час во Франција во 18 часот ќе биде во сила најмалку 15 дена, објави во четвртокот премиерот Жан Кастекс.

Прочитајте и...  Општина Бутел организираше едно поинакво одбележување на 8-ми Март

Според последните податоци на Министерството за здравство, повеќе од 70.000 луѓе починале во Франција од почетокот на пандемијата, а вкупниот број на заразени надмина 2,8 милиони лица.

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар