Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Бразилецот со своите нови два голови го врати „кралскиот“ клуб на врвот, а Барселона ќе има шанса в недела да се израмни со мадридскиот гигант.

Два голови на Каземиро му донесоа победа на Реал против Севиља (2:1) во рамките од 20. коло и враќање на врвот на табелата во шпанскиот фудбалски шампионат.

Српскиот интернационалец Лука Јовиќ асистираше во првиот погодок на мадридскиот гигант. Барселона в недела ќе игра против Гранада и има можност да израмни повторно со „кралскиот“ клуб.

Во првото полувреме на стадионот „Сантјаго Бернабеу“ немаше голови, но во вториот дел Каземиро ги донесе трите бода.

Бразилецот стрелаше во 57. минута, па израмнија гостите преку Лука де Јонг (64.), а пет минути подоцна конечниот епилог го постави Каземиро.

Прочитајте и...  Дибиров за судбината на Вардар: Не можам да сфатам како го оставаат да исчезне!

Во првиот меч од саботната програма Алавес како гости беше подобар од Леванте (0:1) во чии редови македонскиот репрезентативец Енис Барди настапи од 55. минута како замена за Г. Мелеро.

Ла Лига, 20. коло

Петок: Легањес – Хетафе 0:3

Сабота: Леванте – Алавес 0:1, Реал Мадрид – Севиља 2:1

18.30 Осасуна – Ваљадолид
21.00 Еибар – Атлетико Мадрид

Недела:

12.00 Мајорка – Валенсија
14.00 Бетис – Сосиедад
16.00 Виљареал – Еспањол
18.30 Билбао – Селта
21.00 Барселона – Гранада

Табела:

1. Реал Мадрид 43
2. Барселона 40 (-1)
3. Атлетико Мадрид 35 (-1)
4. Севиља 35

Прочитај повеќе

Коронавирусот одложи пет натпревари во Серија А, меѓу нив и дербито Јуве-Интер!

Слободен печат

Арсенал на своите навивачи ќе мора да им плати 4,5 милиони фунти!?

Слободен печат

Резултатите добри, управата со „две страни“: Бобан и Малдини против Газидис!?

Слободен печат

ЛШ: Вардар со Горбок и Калараш против Монпелје! (ФОТО)

Слободен печат

КАКО ГОЛ ЗА ТИТУЛА: Пикадо – Мајкл Смит со историски 9/9! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос пред неделното „Ел Класико“: Знаеме како против Меси и Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Погледнете го потегот што го направи Ѓоковиќ против Монфис! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Клиперси го декласираа Денвер, одлична партија на Јокиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Секој кој вели дека Роналдо е подобар од Меси, не знае ништо околу фудбалот!

Слободен печат

КАКО УСПЕА ЧОВЕКУ: Неверојатен автогол на голманот на Гренобл! (ВИДЕО)

Слободен печат

Луис Суарез ги израдува навивачите на Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Премиер лигата посилна од коронавирусот, а Гвардиола: „Не сум како Клоп“! (ВИДЕО)

Слободен печат