„Катимерини”: Изборите ќе покажат дали С. Македонија ќе продолжи по евроатланскиот пат или ќе се врати кон неизвесноста

epa08407241 A Woman wearing a protective mask, walks in front of the EU office decorated with Macedonia and EU flags and their logo 'EU for You' in Skopje, Republic of North Macedonia, 07 May 2020. At the European Union-Western Balkan summit on 06 May, EU leaders confirmed unequivocal support to the Western Balkan countries regarding the COVID-19 pandemic. They agreed on giving 3.3 billion euros to help these countries with recovering from the economic crisis. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Во Северна Македонија следната недела, по тримесечно одлагање заради пандемијата на Ковид-19, ќе се одржат клучни избори, кои ќе покажат дали балканската земја ќе продолжи на својот евроатлантски пат, што беше отворен со Договорот од Преспа, или ќе се врати кон неизвесноста, што би ги загрозило перспективите на граѓаните, но и односите со Грција, оценува во коментар електронското издание на атинскиот весник „Катимерини”.

– Односите меѓу Атина и Скопје многу се подобрија од потпишувањето на Договорот за името во 2018 година. Поранешниот премиер Зоран Заев имаше храброст да се согласи на компромис што донесе значителни придобивки за Северна Македонија. Пред се, земјата страна полноправна членка на НАТО, а се подобрија и шансите за пристапување кон ЕУ, па се чини дека таа е решена да остане на овој пат. Спротивно на ова, опозицијата постојано говори против Договорот од Преспа, што ги загрозува повеќекратните придобивки на земјата. Секако, од граѓаните ќе зависи да решат во која насока сакаат да одат и кои ќе бидат приоритетите на нивната земја, наведува весникот.

„Катимерини” оценува дека Грција би сакала да продолжи со поддршката на евроатлантскиот пат на земјата и на нејзините институционални реформи, при што се нуди себеси како важен трговски партнер, под услов Договорот со Преспа да биде поддржан и од новата Влада во Скопје, која би имала активен однос во решавање на големиот број долготрајни разлики.

– Грција е природен партнер и сојузник на Северна Македонија. Освен пристапот што и го обезбедува до пристаништето во Солун, Грција претставува и безбедносна бариера и ја штити малата континентална земја од надворешни опасности. Неодамнешните прелети од страна на грчки и американски авиони на небото над земјата беа потсетник за тоа, се додава во текстот.

Авторот на коментарот потенцира и дека Грција е еден од најголемите поддржувачи на членството на Северна Македонија во ЕУ, што неодамна и го докажала со убедувањето на неколку членки на Унијата да се согласат на почеток на пристапните преговори со земјата.

– Во однос на Договорот од Преспа, Грција доследно го почитува. Тој беше постигнат и потпишан од поранешниот (грчки) премиер Алексис Ципрас, а неговиот наследник Киријакос Мицотакис продолжи да го поддржува и покрај неговите предизборни забелешки, додава „Катимерини”.

Според весникот, „соседите треба да сфатат” дека ваквиот став е стратешки избор на грчката страна, која во исто време ги очекува преговорите за членство, кои ќе содржат обврзувачки договори за низа прашања, како што е употребата на трговските марки.

– Во услови кога Северна Македонија оди на избори на 15 јули, можеме само да се надеваме дека гласачите ќе ја избираат евроатлантска иднина и ќе го задржат курсот на институционални реформи, економски просперитет и регионални партнерства и дека нема да ги загрозат досегашните придобивки, туку дополнително ќе го зајакнуваат позитивниот пристап на сојузниците и партнерите од последните неколку години, кои ја оценуваат како фактор на стабилност на Балканот, заклучува авторот на коментарот во „Катимерини”.

Видео на денот