Катастрофа снимена со камера: Се покрена свлечиште, работниците бегаа, над 160 жртви (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Во свлечиште во Мјанмар загинаа најмалку 160 луѓе.

Спасувачите ги пронајдоа телата на настраданите и работат на пронаоѓање на преживеани кои ги покри „бран од кал“ предизвикан од лизгање на земјиштето до кое дошло поради обилните дождови.

Смртоносните свлечишта се чести во Хпакант регион во мјанмарската држава Качин, на северот од земјата, во која се одвиваат слабо регулирани рударски активности.

Во една таква катастрофа во 2015 година загинаа 116 луѓе.

Многу работници, мигранти, се обидуваат да заработат за живот во Хпакант, пребарувајќи ги одромните купипта отфрлени рударски јами со надеж дека ќе најдат заостанати парчиња жад.

 

Прочитајте и...  Хоти бара од косовските безбедносни институции да се координираат со КФОР

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат