Катар испрати помош во Судан, евакуирани луѓе со авион

Картум, Судан/Фото: Frédérique Cifuentes / Alamy / Profimedia

Авион од Катар денеска до Судан достави 40 тони помош во храна, а превезе 150 евакуирани додека продолжуваат борбите предводени од двајцата спротивставени армиски генерали.

Авионот на катарското воено воздухопловство слета во Порт Судан, 670 километри североисточно од главниот град Картум, каде има жестоки конфликти.

Градот и пристаништето Порт Судан беа поштедени од борбите и станаа една од ретките безбедни транзитни точки, а го користат авиони и бродови кои го преминуваат Црвеното Море и одат во Џеда во Саудиска Арабија.

Конфликтот започна на 15 април по неколкумесечни зголемени тензии меѓу војската, предводена од генералот Абдел Фатах Бурхан, и одметнатите Сили за брза поддршка (РСФ), под команда на генералот Мохамед Хамдан Дагал.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот