Катанци се редат: Уште една земја воведува карантин

Премиерот Антонио Коста рече дека мерките опфаќаат 121 општина, вклучително и Лисабон и Порто.

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да останат дома освен за работа, училиште или шопинг.

Португалскиот премиер Антонио Коста/Фото: EPA-EFE/ANTONIO COTRIM

Премиерот Антонио Коста рече дека мерките опфаќаат 121 општина, вклучувајќи ги Лисабон и Порто.

Околу 70 проценти од населението од скоро 10 милиони Португалци живее во најпогодените области во земјата.

Медицинска сестра се грижи за заболен од квид-19 во медицинска установа во Лисабон, Португалија/ ФОТО: EPA-EFE/TIAGO PETINGA

Австриската Влада вечерва исто така одлучи да спроведе „заклучување” по вторпат оваа година, поради драматичната епидемиолошка состојба, од вторник, 3 ноември, со полициски час од 20 до 6 часот наутро. Вонредната состојба во Шпанија ќе остане во сила до 9 мај.

Курц пресече: Втор „локдаун“ во Австрија од вторник

Шпанскиот Парламент пред два дена гласаше за продолжување на вонредната состојба во земјата за уште шест месеци, што ќе им даде на локалните власти дополнителни овластувања за контрола на вториот бран на епидемијата на коронавирусот.

ФОТО+ВИДЕО: Врие низ улиците на Шпанија, повредени 29 полицајци

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва најави нови ограничувачки мерки, кои вклучуваат ново „заклучување” на Англија на еден месец, до 2 декември, соопшти политичкиот уредник на ИТВ, Роберт Пестон.

ВО ЖИВО: Карантин во времетраење од 1 месец, најави Џонсон

 

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе излезе на протест во седум града

 

 

Поврзани вести

Николовски: Институции ќе се спојуваат и вмрежуваат, процесот нема да е лесен

Лука Андреев

ВИДЕО+ФОТО | Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската историја

Слободен печат

По коронавирусот во Кина се шири норовирусот: Предизвикува повраќање и дијареа, над 50 деца се заразени

Слободен печат

Лукашенко: Нема да работам како претседател според новиот устав

Слободен печат

Миланов: Ако премиерот каже дека организатори не се Ристовски, Јанакиески и Вељаноски, обвинението треба да биде повлечено

Слободен печат

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian