8 C
Скопје

Каталонските медиуми провоцираат: Реал е шампион на ВАР

Трката за шампионската титула во Ла Лига заврши лошо за Барселона бидејќи триумфира нивниот најголем ривал Реал Мадрид.

„Кралевите“ во продолжението од сезоната не загубија ниту еден бод, додека Барселона имаше неколку разочарувачки резултати со што сама му ја предаде титулата на големиот ривал.

Но, каталонските медиуми имаат поинакво мислење, спортскиот весник „Спорт“ на насловната страница ја пренесе веста за успехот на Реал Мадрид со коментар:
„Реал е шампион на ВАР“.

Во весникот сметаат дека Реал Мадрид до титулата дојде благодарение на ВАР технологијата која дури во три натпревари му додели пенал на „кралскиот“ клуб, а сите три средби завршија си идентичен резултат 1:0.

Критиките на „Спорт“ кон ВАР технологијата и за натпреварот на Реал против Реал Сосиедад кога на гостинскиот тим му беше поништен чист гол по интервенцијата од ВАР собата.

Прочитајте и...  Ракометниот свет во тага: Почина Алфредо Кинтана

ВАР исто така остана нем и кога Серхио Рамос го нагази противничкиот фудбалер во сопствениот шеснаесетник на дуелот со Атлетик Билбао, иако неколку минути претходно за идентична ситуација беше досуден пенал за Реал Мадрид.

Поврзани вести

ВИДЕО: Што се случува со Куман, повторно среде прес конференција му тече крв од носот

Слободен печат

Митревски се прости од Кинтана: Ти благодарам за се…

Слободен печат

Откриено колку пари бара Надал за настап на помалите турнири

Слободен печат

Започна трката за Халанд, Челси е првиот тим кој ќе понуди повеќе од 100 милиони евра

Слободен печат

Хамилтон: Се додека дишам, ќе се борам за промени

Слободен печат

ВИДЕО: Перо Антиќ: Доколку не им се допаѓам на клубовите, ќе си заминам

Слободен печат

Остави Коментар