Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора - Слободен печат

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на претседателот на провинцијата Квим Тора бидејќи не ги почитувал шпанските строги правила за изборна пропаганда.

Локалните медиуми наведуваат дека ваквата постапка веројатно ќе предизвика незадоволство меѓу приврзаниците за независност на Каталонија, кои сметаат дека станува збор за неправедна одлука.

На Тора ќе му биде дозволено да остане шеф на регионалната Влада на Каталонија

Прочитајте и...  Парламентарните избори низ историјата: Бојкоти, нерегуларности, убиства, напади (ИНФОГРАФИК)

Прочитај повеќе

„Чекориме за правда“: Народот е желен за правда – на ред е ЕУ

Слободен печат

Три четвртини од австралиските граѓани се погодени од пожарите во земјата

Слободен печат

Град Скопје вечерва ќе ја презентира програмата за работа на „Лајка“

Слободен печат

Парламентот на Република Српска ги поддржа барањата за промени во Уставниот суд

Слободен печат

Советник на Џонсон поднесе оставка поради расистички коментари на интернет

Слободен печат

Таткото на Асанж е загрижен дека неговиот син ќе се соочи со смртна казна доколку биде екстрадиран во САД

Слободен печат

Остави Коментар

19 + четиринаесет =

Прочитај повеќе

Виолинистот Груби разочаран: Со две илјади евра уметност не бива

Слободен печат

Спротиставени мислења за носењето на Законот за ЈО

Слободен печат

Оваа зима има најголем број на мигранти во Србија од 2016 година

Слободен печат

Јужнокорејскиот претседател побара зајакнување на економијата поради епидемијата на коронавирусот

Слободен печат

НАТО се подготвува да го подигне знамето на Северна Македонија

МИА агенција

Старите лица ќе добиваат нега дома на државен трошок

Весна Дамчевска