Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Движењето БЕСА во рами на кампањата за претставување на нивната платформа, вечерва имаше средба со нивните членови и граѓани на Општина Кичево, во малата сала на Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин”.

На собирот приуствуваа највисоките претставници на БЕСА, предводени од претседателот Биљал Касами, како и локалните преставници на оваа партија во Кичево. Касами на својот говор пред присутните граѓани истакна дека како партија во моментот работат на надградба на принципите како што се еднаквост, економија, стабилност и иднина, кои ќе бидат столбови на идната платформата на Движењето БЕСА со кои ќе формираат партиска програма која ќе биде основа во преговорите за формирање на идната влада.

Касами посочи дека продолжуваат да работат на формирање опозициски блок. – Остануваме посветени на формирање трипартитната коалиција со која ќе го поразиме убедливо ДУИ, но ние како партија сме исто така подготвени да излеземе и самостојно на престојните изборите ако евентуално не се формира коалицијата, истакна Биљал Касами.

Прочитајте и...  АХВ: Максимално да се почитуваат препораките од СЗО за спречување на коронавирусот

Прочитај повеќе

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат

Белград ризикува санкции поради купувањето на ракетниот систем „панцир“

Слободен печат

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат