8 C
Скопје

Карванот „Учи паметно, работи стручно” продолжи со консултативна средба во Гостивар

Во рамки на проектот „Учи паметно, работи стручно” во Гостивар се одржа консултативна средба помеѓу претставници на Министерството за образование и наука, средните стручни училишта, бизнис-заедницата и локалната самоуправа. Преку дебатата која се водеше, инволвираните страни треба да разменат идеи за ги идентификуваат потребите од отворање одредени профили и паралелки во средните стручни училишта.
Министерката за образование и наука Мила Царовска ја нагласи потребата од креирање на профили за кои е потребно навремено да се отворат конкурси и тие да бидат според потребите на бизнис секторот. Таа најави и конкретна финансиска поддршка за изучување на струките кои им се потребни на компаниите.
Со овие средби пред сè утврдуваме кои профили се потребни на пазарот на труд и да се отворат паралелки за претстојната 2021/22 учебна година. Сметаме дека училиштата се флексибилни да ги приспособат програмите заедно Центарот за стручно образование. Од друга страна пак од компаниите очекуваме да ги отворат вратите за пракса. На тој начин, тие ќе остручат, а од друга страна ќе ја научат културата и динамиката на работењето со што ќе станат повработливи, изјави Царовска.
Таа потенцираше дека во правецот на делување и за оваа намена, Министерството ќе стипендира профили кои низ овие дебати се покажале како важни за реалниот сектор.
По средбата, заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани рече дека Министерството активно работи на подобрување на средното стручно образование и целта е по завршување на училиштето, младите да имаат вештини и знаења кои ги бара пазарот на трудот.
Градоначалникот на Општина Гостивар потенцираше дека во општината функционираат три стручни училишта притоа истакна дека од целиот проект очекува да придонесе за унапредување на средните стручни училишта во Гостивар и да се продуцира кадар кој ќе ги задоволи потребите на пазарот на трудот и намалување на невработеноста.
Претходно вакви средби се одржаа во Свети Николе, Куманово и во Штип, а ќе продолжи денес во Кичево.
Овој процес, Министерството за образование и наука го реализира во соработка и со поддршка од Амбасадата на Швајцарија
Прочитајте и...  Теохарис: Грција ја отвораме на 14 мај  

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар