Карпошани наскоро ќе имаат нов парк (ФОТО) - Слободен печат

Карпошани наскоро ќе имаат нов парк (ФОТО)

Започна изведбата на нов парк во општина Карпош. На површина од 4.000 метри квадратни, во близина на стариот влез на Градски парк, под булеварот „8 Септември“, целосно ќе се раззелени простор кој до овој момент беше запуштен.

Во новиот парк ќе има новопроектирани високи и цветни дрвја, висока декоративна трева, грмушки, високо заштитно зеленило, цветни, перени и луковици.

Покрај разновидното зеленило и фонд на дрвја, паркот ќе биде збогатен и со други содржини, кои ќе го привлечат вниманието на карпошани. Предвидено е да има простор за детски игри (детско игралиште), како и оградено место за домашни миленици.

Во овој парк ќе биде поставен и мултифункционален контејнер, со цел правилно одлагање и селекција на отпадот. Изведбата на паркот се очекува да заврши на почетокот на август.

Поставувањето на новото зеленило и садници е донација од компанијата „Хорти Експерт МК“, со што сакаат да ја покажат својата општествена одговорност и грижа кон заедницата.

Општина Карпош во изминатиов период интензивно работи на зголемување на зеленилото и заштита на животната средина. Неодамна заврши и пролетната акција за засадување на 287 нови дрвја, а се раззеленија и дел од училишните дворови и платоа.

Прочитај повеќе

Најмалку 21 загинат, над 1000 повредени по вчерашниот земјотрес во Турција

Слободен печат

ШТО ГО РАЗБЕСНИ ПОМПЕО: Државниот секретар навредувал новинарка, користел и пцовки

Слободен печат

Дачиќ: Спремни сме за привремено стопирање на кампањата против повлекување на признавањето на таканаречено Косово под еден услов

Слободен печат

Европската полиција истражува повеќе од 5.000 криминални групи кои заработуваат 110 милијарди евра

Слободен печат

РЕКОРДНО: Над 11 милиони странци живеат во Германија

Слободен печат

Стотина ловци и граѓани утрово ја продолжија потрагата по исчезнатата Марија Брзакова

Слободен печат

Остави Коментар

14 + nine =

Прочитај повеќе

Стражај: Носење на законот за ЈО ќе биде добар сигнал дури и за скептиците за проширувањето на ЕУ

МИА агенција

Кинеската армија распореди 450 лекари во Вухан

Слободен печат

Партиите во последна битка за и против „бомбите“

Соња Христовска Угриновска

Грција е подготвена да и помогне на Турција по вчерашниот земјотрес

Слободен печат

Манчевски: Граѓаните ќе имаат ултра брз интернет било каде да живеат

Слободен печат

Традиционална крводарителска акција посветена на Тоше Проески

Слободен печат