23 C
Скопје

Каролина Аврамовска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со неодолив чизкејк со прелив малини

Состојки:

Основа:

 • 300г брашно
 • 150г маргарин
 • 4-5 лажици шеќер
 • 1 пециво
 • 1 јајце
 • 2 лажици вода

Фил:

 • 600 мл. млеко
 • 2 пудинга од ванила
 • 6 лажици шеќер

Прелив:

 • 500 грама замрзнати капини од
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажици густин
 • 1 дл. вода

Подготовка:

Прво, се меси тестото, па се сместува во калапот и се обложува по краевите.

Се варат пудинзите во 600 мл млеко и 6 лажици шеќер. Кога ќе го тргнете садот во кој сте ги подготвиле, додајте 400 мл кисела павлака. Потоа, добро измемешате ја смесата и полијте ја во калапот кадешто претходно го ставивте тестото.

Печете 15 минути на температура од 180°.

Додека се пече, направете го преливот од капини. Капините и шеќерот се ставаат во водата и се варат. По 10 минути се додава густинот, кој претходно треба да го разредите во малку вода.

Откако ќе го извадите колачот од рерна, прелијте го со преливот од капини и вратете го во рерна да се пече уште 20 минути.

Оставете го да се излади, па послужете.

НА ЗДРАВЈЕ!


За повеќе вакви рецепти, заследете ја ОВАА ФЕЈСБУК ГРУПА и ОВОЈ ИНСТАГРАМ ПРОФИЛ.

Поврзани вести

Нов пресврт: Бракот на Бил и Мелинда Гејтс се распаднал поради милијардерот педофил?

Слободен печат

ВИДЕО: Илон Маск откри дека страда од Аспергеров синдром, кој можеби е тајната на неговиот успех

Слободен печат

По првата доза на „Фајзер“ сѐ уште можете да се заразите со новите соеви на корановирусот

Слободен Печат

Дали сум бремена? Седум главни разлики меѓу рана бременост и ПМС

Слободен Печат

Шварценегер ја откри вртоглавата сума што ја добил за еден збор во „Терминатор“!

Слободен печат

Предлог за денешниот ручек: Пилешко со зеленчук

Слободен Печат

Остави Коментар