Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Шпанецот Карлос Саинц е победник на најпознатото и најтешкото светско рели, Дакар, кое оваа година за прв пат се одржа во Саудиска Арабија.

Ова е трет триумф за Саинц на најтешкото рели, откако претходно триумфираше и во 2010 и 2018 година. Шпанецот на последната етапа извозе рутински со што ја задржа предноста во генералниот пласман од 6.5 минути пред Катарецот Насер Ал Атијах и Французинот, Стефан Петерхансел, откако претходно победи на четири етапи.

Во конкуренција на мотоциклисти триумфот му припадна на Американецот Рики Брабек, од тимот на Монстер Енерџи Хонда. Второто место го освои Чилеанецот Пабло Квинталја, додека третопласиран заврши Тоби Прајс од Австралија.

Кај квадовите најдобар е Касале од Чиле, пред Витсе од Франција и Соник од Полска. Во конкуренција на SxS победа му припадна на Американецот Кјури, додека подиумот го надополнија Карјакин од Русија и Лопез Контадор од Чиле. Кај камионите имаме руска еден два победа. Со титулата најдобар се закити Каргинов, пред сонародникот Шибалов, додека третопласиран беше Вјазович од Белорусија.

Прочитајте и...  Најлошиот тренер во историјата на Премиер лигата стана селектор на Холандија

Прочитај повеќе

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо пред Шкендија: Ваквите мечеви се потешки од оние во групната фаза!

Слободен печат

„Џокер“ не се исплаши од „Бетмен“, провокациите на центрите на Лејкерс не поминуваат кај Јокиќ

Слободен печат

Муслиу казнет од УЕФА, но сепак ќе игра против Косово

Слободен печат