Карл Нехамер ќе биде нов австриски канцелар

Карл Нехамер (49) ќе биде нов австриски канцелар и шеф на конзервативната Австриска народна партија, одлучи партијата. Според Нехамер, ова едногласно деенска го одлучила партиските највисоки тела. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Поранешниот министер за внатрешни работи го наследува Александар Шаленберг, кој поднесе оставка по само два месеци на функцијата. Промената на раководството … Продолжи со читање Карл Нехамер ќе биде нов австриски канцелар