Кардиналот Пел поднел жалба за пресудата за педофилија – Слободен печат
ВестиПланета

Кардиналот Пел поднел жалба за пресудата за педофилија

Не е познато дали Високиот суд на Австралија, чие седиште е во Канбера, ќе се занимава со случајот на Пел.

Кардиналот Џорџ Пел поднел жалба до највисокиот суд во Австралија на пресудата за педофилија, соопшти Високиот суд на Австралија.

Во претходната инстанца Врховниот суд на државата Викторија ја отфрли жалбата на кардиналот и ја потврди пресудата со која беше осуден на шестгодишна затворска казна.

Не е познато дали Високиот суд на Австралија, чие седиште е во Канбера, ќе се занимава со случајот на Пел. За тоа дали ќе има постапка одлуката ќе ја донесе судија од овој суд, што, меѓутоа, тоа може да потрае со месеци.

Кардиналот Пел, некогаш трет човек во хиерархијата на Ватикан, во март годинава беше осуден заради сексуално злоупотребување на две момчиња.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close