Карбинци ќе гради влез и мост на Козјачка Река

Карбинци ќе добие пристоен влез и нов мост на Козјачка Река. Градоначалникот на Општина Карбинци, Јордан Насев вели дека улицата на влезот ќе биде долга 420 метри, широка шест метри и тротоари од двете страни со ширина од 1,5 метар додека мостот ќе биде со должина од 28 метри и ширина од 9,5 метри.

Општина Карбинци постои веќе 20 години и седиштето е во истоименото село, досега како што вели Насев не се најдени начин ни пари влезот овде да се направи не само поубав, туку и побезбеден.

–Имаме 250 домаќинства и околу 1.000 жители, а нема соодветен влез за луѓето со тешка механизација, односно нема пристап за камиони. Единствен влез е преку мостот на регионалниот пат 601 Штип-Карбинци, меѓутоа влегувањето во населеното место е отежнато и безбедноста на граѓаните е загрозена, вели Насев.

Прочитајте и...  Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Изградбата на пристапниот влез и мостот на Козјачка Река чинат 22 милиони денари, од нив 19 милиони денари се обезбедени преку Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделието и руралниот развој, а остатокот од три милиони денари ќе го обезбеди Општината.

Прочитај повеќе

Макрон денеска ќе ја претстави новата влада

Слободен печат

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат