23 C
Скопје

Карантинот во Виена продолжен до 11 април

Карантинот во главниот град на Австрија, Виена е продолжен до 11 април поради зголемениот број на заболени од Ковид-19.

Австриските покраини, Долна Австрија и Бургенланд кои имаат воведено исти мерки како во Виена, се уште не донеле одлука за продолжување на мерките по 6 април.

Во Виена и во двете покраини, кои се на границата со Унгарија потврден е голем број на инфициранби лица со британскиот сој на Ковид-19.

Додека од среда за лицата кои ја напуштаат покраината Тирол ќе мора да прикажат негативен ПЦР тест.

Поврзани вести

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

Остави Коментар