Капетан и прв офицер на ирански танкер уапсени во Гибралтар – Слободен печат
ВестиПланета

Капетан и прв офицер на ирански танкер уапсени во Гибралтар

Апсењата следуваат после зголемувањето на тензиите со Техеран, бидејќи Лондон ги обвинува иранските бродови дека синоќа се обиделе да блокираат еден британски танкер.

Полицијата на британската територија Гибралтар ги уапсила капетанот и првиот офицер на иранскиот нафтен танкер Грејс 1, а тие се обвинети дека ги прекршиле санкциите против Сирија, соопштила тамошната полиција.

Апсењата следуваат после зголемувањето на тензиите со Техеран, бидејќи Лондон ги обвинува иранските бродови дека синоќа се обиделе да блокираат еден британски танкер на територија на Иран.

Според првичните информации, се уште не е поднесена официјална тужба против нив.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close