24 C
Скопје

Капацитетот на модуларната болница во Охрид зголемен на 55 легла

Во Општата болница во Охрид пристигнаа уште девет контејнери, со што капацитетот на модуларната болница отворена за КОВИД-пациенти ќе има зголемен капацитет на 55 легла.

Според диркеторот на Општата болница Горан Балевски, моментно има слободни кревети во модуларната болница.

– Имаме лекари, интернисти, пулмолог и инфектолог кои знаат да проценат кога некој е за хоспитализација а кога не е, вели Балевски, изразувајќи надеж дека вирусот кој се прошири како светска пандемија што поскоро ќе го снема, а модуларна болница која се поставува за лекување на пациенти со КОВИД-19 ќе прерасне во поинаков тип болничка установа.

Според податоците на Министерството за здравство, во КОВИД-центарот во Охрид има 60 пациенти.

Поврзани вести

Декларација на лидерите од Западен Балкан: Итен почеток на преговори со Скопје и Тирана

Слободен печат

Средба Јусуфи – Бислими: Косово и Северна Македонија ќе го јакнат партнерството

Слободен печат

Борел ги повика на вечера лидерите од Западен Балкан, чека објаснување за политичките прилики во регионот

Слободен печат

Жестоката пресметка продолжува: Палестинците возвраќаат, Хамас ќе ги ракетира израелските градови

Слободен печат

ЕМА препорача подолго чување на вакцините Фајзер на стандардни температури

Слободен печат

Скопјанката Марина преживеа пекол: Тепањето и модринките ни стана секојдневие, едвај со синот побегнавме од насилникот

Мими Стојановска

Остави Коментар