2 C
Скопје

Капацитети на ковид-центрите: Хоспитализирани 1.296 пациенти, околу 160 слободни кревети

Во ковид-центрите низ земјава во последните 24 часа е пријавено дека се лекуваат вкупно 818 позитивни и суспектни пациенти на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Во болницата во Битола се хоспитализирани 76 позитивни и суспектни пациенти на ковид-19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 55 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 44 пациенти, во Велес се лекуваат 70 болни, а во Куманово 118 пациенти.

Во ковид-центарот во Охрид се хоспитализирани 110 пациенти, во Прилеп – 128, во Гостивар – 71, а во Струга – 43 болни. Во болницата во Струмица се хоспитализирани 36 пациенти, во Кочани – 18, во Кичево – 20, Кавадарци – 50, во Гевгелија – 15 лица, а во Дебар седум позитивни и суспектни на коронавирусот.

Прочитајте и...  Бесими: Еврообврзницата што вчера се издаде е со рекордно најниска камата

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.296 и има околу 160 празни болнички кревети во ковид-центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително проширени, стои во соопштението.

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар