Канје Вест планира на изборите да оди како независен кандидидат

Вест е во брак со Ким Кардашијан, американска популарна реалити шоу ѕвезда.

 Американскиот рапер Канје Вест во интервју за изданието Форбс денеска изјави дека својата кандидатура за претседател на САД планира да ја објави како независен кандидат.

 Тој додаде дека би бил спремен да стане кандидат на Републиканската партија доколку таа не би била претставувана од сегашниот претседател Доналд Трамп.

Вест претходно на Твитер соопшти дека има намера да учествува на претседателските избори во САД. Во коментарите под твитот тој доби поддршка од Илон Макс, основач на компаниите „Тесла” и „СпејсИкс”

Вест е во брак со Ким Кардашијан, американска популарна реалити шоу ѕвезда. Во интервјуто тој истакна дека, засега, таа и Маск се единствени советници во неговата претседателска кампања во зародиш.

Според изборната традиција во САД, реални шанси за избор на претседател имаат кандидатите од најголемите две политички партии, републиканстата и демократската.

Прочитајте и...  САД успешно тестираа далечинско лансирање на нуклеарна ракета со команда од воздух

Прочитај повеќе

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Слободен печат

Делови од општините Карпош, Сарај и Гази Баба утре без струја

Слободен печат

Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Слободен печат

Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Слободен печат

Комбинирана настава спас за учениците од септември?

Михаило Донев

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс