Канје Вест ќе користи бездомници како манекени на новата ревија на неговиот бренд „Yeezy“

канје вест jeezy
Фото: Profimedia

Кому му треба Париз или Милан кога постои „Skid Row“?

Во обид да се справи со кризата со бездомниците во Лос Анџелес, Канје Вест ги разгледува бездомниците на „Skid Row“ во обид да ги најми како модели  својата најнова линија на мода на претстојната модна ревија.

44-годишниот Је наводно произведува нова, колаборативна линија на облека со брендот за улична облека „Skid Row Fashion Week“ – компанија која донира дел од целата продажба на облека за да им помогне на оние што живеат во населбата во центарот на Лос Анџелес и ги вработува несигурните домови во својата фабрика за производство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Shade Room (@theshaderoom)

Основачот на трговската марка, Дејвид Сабастијан, изјави дека тој и музичарот-дизајнер се сретнале претходно овој месец додека раперот го снимал својот албум „Donda 2“ во неговото студио во Артс Дистрикт во Лос Анџелес, кој се наоѓа во близина на Скид Роу. и го смислија планот за создавање на „Yeezy X Skid Row“ модна недела за соработка.

Но, според веб-страницата на „Skid Row Fashion Week“, ексклузивата „YZY x SKD“ ќе има премиера на 22 февруари.

Раперот наводно ќе донира 100% од приходите за помош на помалку среќните на „Skid Row“.

„Во моментов живеат 60.000 луѓе на Skid Row. Илјадници мажи, жени и деца живеат во шатори бидејќи нашата влада одбива да ги потроши трите милијарди долари што ги има во резерва за да го искорени овој рак што го нарекуваме бездомништво. Купувањето од „Skid Row Fashion Week“ ќе ни помогне да вработуваме, вдомиме, да се храниме и да го започнеме процесот на рехабилитација со нашите програми и услуги. Купете „Skid Row Fashion Week“ и спасете живот“, вели рекламата.

Канје и Сабастијан, исто така, се вели дека се во фаза на организирање ревија на модните писти, за време на која работниците од фабричката недела на модната недела „Skid Row“ ќе ги моделираат трендовските нишки.

А, некои од изгледите, наводно, ќе бидат инспирирани од ансамблите со потпис „Skid Row“, како што е пуфер јакна од кеси за отпадоци.

Ова не е прв подвиг на Канје со Скид Роу, тој претходно ги однесе своите таленти во Скид Роу во ноември за да се сретне со извршниот директор и претседател на Мисијата на ЛА, непрофитна организација која помага во борбата против бездомниците во Лос Анџелес.

За време на неговата посета за време на Денот на благодарноста, Канје се налути за неговото отуѓување од сопругата Ким Кардашијан, која во тој период свежо ја имаше започнато врската со Пит Дејвидсон.

„Наративот што Бог го сака е да види дека можеме да бидеме откупени во сите овие врски. Направивме грешки. направив грешки. Јавно правев работи што не беа прифатливи како сопруг, но токму сега денес, од која било причина – не знаев дека ќе бидам пред овој микрофон – но тука сум да го сменам наративот“, изјави тогаш Канје.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ras Truman (@worldofhiphopculture)

Видео на денот