13 C
Скопје

Кандидатот за градоначалник на ТМРО најави повеќе пари за штипскиот Дом на млади

Кандидатот за градоначалник на ТМРО, Лазар Наумов на денешната прес-конференција најави дека ќе се издвојат повеќе пари за работата на Дом на млади, а оваа институција какошто рече ќе биде свртена целосно кон младите.

-Финансирање на секциите од типот на драмска, музичка, ликовно, хор, градски оркестар, филм. Општината фиансиски да ги поддржува културно-уметничките самодејности, особено, кога станува збор за меѓународна презентација на македонската култура и уметност, рече Наумов.

Меѓу неговите приоритети е и изградба на подземни контејнери, по примерот на европските земји. Овие контејнери, какошто вели ќе бидат на местата, каде што веќе има поставено канти за отпадоци во централното градско подрачје.

 

Прочитајте и...  ЕК препорачува построги мерки за патниците за да се избегнат нови бранови на ковид-19

Поврзани вести

ВИДЕО: Руската балтичка флота почна големи поморски маневри

Слободен печат

МВР приведе скопјанец кој бил баран со потерница

Слободен печат

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Слободен печат

Министерот Спасовски на средба со претставници на Македонски полициски синдикат: Реновирани над 50 објекти на МВР

Слободен печат

„Доминион” бара оштета од Џулијани во висина од 1.3 милијарди долари поради тврдењата за изборен фалсификат

Илинка Иљоска

Пленковиќ: Дипломатијата околу вакцините се претвора во киднапирање

Слободен печат

Остави Коментар