Канцеларката одлучи: Германија ќе ја одобри 5G мрежната опрема на Хуваеј

Германската влада ќе му дозволи на Хуавеј да ја продава својата опрема за 5G мрежи во земјата, објави денес „Ханделсблат“.

Весникот се повикува на нацрт-предлогот документот за безбедноста на мрежните телекомуникации, имено дека се верува дека Хуавеј првично беше забранет, но владини извори соопштија дека канцеларката Ангела Меркел е загрижена за последиците од врските на Германија со Кина и таа побара да се укине забраната.

Коалициските партнери на Ангела Меркел се спротивставиле на одлуката и побарале да се забрани 5G мрежата на Хуавеј во Германија.

Кинескиот технолошки гигант е ставен „црната листа“ од страна на САД поради загриженоста за националната безбедност, иако кинеската компанија ги негираше врските со владата во Пекинг.

Прочитајте и...  Помпео се сретна со австриски бизнисмени

Германската одлука, која се очекува да биде официјално објавена во текот на оваа недела, доаѓа откако ЕУ го комплетираше својот извештај за ризикот на 5G мрежата.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат