Канцеларката одлучи: Германија ќе ја одобри 5G мрежната опрема на Хуваеј - Слободен печат

Канцеларката одлучи: Германија ќе ја одобри 5G мрежната опрема на Хуваеј

Германската влада ќе му дозволи на Хуавеј да ја продава својата опрема за 5G мрежи во земјата, објави денес „Ханделсблат“.

Весникот се повикува на нацрт-предлогот документот за безбедноста на мрежните телекомуникации, имено дека се верува дека Хуавеј првично беше забранет, но владини извори соопштија дека канцеларката Ангела Меркел е загрижена за последиците од врските на Германија со Кина и таа побара да се укине забраната.

Коалициските партнери на Ангела Меркел се спротивставиле на одлуката и побарале да се забрани 5G мрежата на Хуавеј во Германија.

Кинескиот технолошки гигант е ставен „црната листа“ од страна на САД поради загриженоста за националната безбедност, иако кинеската компанија ги негираше врските со владата во Пекинг.

Германската одлука, која се очекува да биде официјално објавена во текот на оваа недела, доаѓа откако ЕУ го комплетираше својот извештај за ризикот на 5G мрежата.

Прочитај повеќе

Станбените, потрошувачките и автомобилските кредити бележат раст

Слободен печат

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Северна Македонија со ЕУ

Слободен печат

Цивили вооружени како војници парадираа низ Ричмонд: „Ова се одговорни, чистокрвни Американци“(ФОТО)

Слободен печат

Со измени на Законот ќе се реши проблемот на локалното население со концесиите за експлоатација на минерални суровини

МИА

Санчез во февруари ќе разговара со каталонскиот премиер Тора за идниот статус на Каталонија

Слободен печат

Откупени 90 отсто од договорените количини тутун во Струмичко

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 1 =

Прочитај повеќе

Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Слободен печат

Сугарески: Опозицијата намерно го блокира законот за дивоградби

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев

Слободен печат

Во човековото тело најверојатно се крие лекот за ракот

Слободен печат

Домаќинствата без деца имаат најголем ризик од сиромаштија

Слободен печат

Средношколци конструираа детектор со кој може да се провери дали некоја храна е радиоактивна

МИА Агенција