Канатларовски: Физички и психички спремни за голема борба против Франција

канатларовски
Селекторот Драги Канатларовски вели дека Франција е за една класа над ривалите во групата/Фото: ФФМ

Репрезентацијата на Македонија до 21 година денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” – Скопје го одработи последниот официјален тренинг пред утрешниот меч против моќната селекција на Франција во рамките на шестото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство 2023 во Романија и Грузија.

Селекторот на нашата млада селекција, Драги Канатларовски со нетрпение го очекува натпреварот во вторник (18.30 часот), вели дека сите негови фудбалери се максимално подготвени и со нетрпение го очекуваат утрешниот мечот против триколорите.

– Франција е апсолутен фаворит во оваа група, силна репрезентација која располага со голем фонд на играчи кои имаат голем потенцијал и настапуваат во најсилните лиги низ Европа. Првиот натпревар против нив таму го загубивме убедливо со 3:0, но на претходните четири натпревари успеавме да останеме непоразени. Се надеваме дека серијата без пораз ќе ја продолжиме и против Франција.

Играме на домашен терен, пред домашна публика, сите со нетрпение го очекуваме овој натпревар. Момците имаат голема желба, подготвени сме и физички и психички за голема борба во сите 90 минути. Одработивме одлични подготовки, напредуваме од меч во меч, а тоа се виде и на дуелот со незгодната селекција на Украина. Оваа репрезентација е подготвена да се надигрува и натпреварува со секоја селекција – рече Канатларовски.

Избраниците на селекторот Канатларовски во досегашниот тек од квалификациите имаат забележано една победа, три нерешени средби и еден пораз.

Моментно во квалификациската група „Х“ водат Французите со 13 бодови, три повеќе од Украина, по шест имаат Македонија и Фарски Острови, пет Србија, а три Ерменија.

Видео на денот