15 C
Скопје

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Канада забрани извоз на беспилотни летала во Турција откако констатира дека опремата ја користеле азербејџанските сили кои се борат против Ерменија во Нагорно Карабах, рече министерот за надворешни работи Марк Гарно.
Тој изјави дека ваквата употреба не е во согласност со канадската надворешна политика, како и со уверувањата дадени претходно од Турција и додаде дека тој изразил загриженост во разговорот со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.
Отава ги суспендираше дозволите минатиот октомври за да може да ги разгледа обвинувањата дека азербејџански беспилотни летала користени во конфликтот биле опремени со системи за снимање и таргетирање изработени од канадската подружница на компанијата „Л3Харис Технолоџис”.
По повод оваа одлука, Министерството за надворешни работи на Турција потврди дека Чавушоглу ја повикал Канада да ги преиспита ограничувањата на одбранбената индустрија и изразил загриженост за ставот на земјата во однос на извозот во Турција. 

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар